
A megismételhetetlen csoda… – Békés vármegyei módszertani nap a GFE Gyakorlóintézményében
2025. április 16-án a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorlóintézménye, mint az Oktatási Hivatal és az Energiaügyi Minisztérium Békés vármegyei bázisintézménye szakmai napot szervezett a térség gyakorló óvodapedagógusai, egyetemi hallgatói számára.
A vendégeket Bíró Gyula főigazgató, c. egyetemi docens köszöntötte, kiemelve azokat a hagyományokat, amelyekből táplálkozik a jelenkor, az intézményben működő szakmai módszertani központ, hiszen a természet- és környezetpedagógia innovációja a szarvasi campuson a nyolcvanas évekre nyúlik vissza. Ennek eredményessége az elkötelezett és alkotói pedagógus közösségben, és egykori tanszéki munkatársakon nyugszik. Az intézmény vezetője köszönetet mondott az Energiaügyi Minisztériumnak, hogy immár második alkalommal biztosított forrást a módszertani napok megrendezéséhez, szakmai nívójának emeléséhez. A módszertani nap folyamán négy intézményi jó gyakorlatot tekinthettek meg az érdeklődők, a horizontális tudásmegosztó alkalom keretében. A négy tevékenységirányítás egy-egy módszertani szeletet kívánt bemutatni, illetve a kapcsolódó szakvezetői elemzésekkel, pedagógiai támogatást nyújtva az elemzési szempontokhoz.
Szalbotné Kovács Mária szakvezető óvodapedagógus „Vigyázz, kész fűrkész” tehetségműhely keretében a résztvevő gyermekekkel egyszerű kísérletek végzése közben mutatta be, hogyan ismerkednek meg a természet titkaival, jelenségeivel. Rohony-Szedljak Mária szakvezető óvodapedagógus irányításával „Apró tappancsok kalandjai a mesebeli erdőben” foglalkozáson a kiscsoportosok fejlettségüknek megfelelően a természetes mozgásformákat gyakorolták változatos formában. „SUDRIDOM” tehetségműhelyben táncos mozgásfejlesztés valósult meg Posgay Nóra óvodapedagógus irányításával. A foglalkozás során megjelentek a népi-, énekes játékok, melyek magukban hordozzák a tánc előkészítő szerepét, általuk tanulják meg a saját testüket irányítani és eligazodni a térben a gyermekek. Demjénné Jónás Klára szakvezető óvodapedagógus, szaktanácsadóval a „Fűben fában orvosság” tevékenység keretében játékos formában, érzékszervek bevonásával ismerkedtek a gyógynövények sajátosságaival, felhasználhatóságával a gyermekek. A matematikai ismereteiket bővítették: számláltak, összehasonlítottak, űrtartalmat mértek, halmazokat képeztek.
A jó gyakorlatok műhelybemutatóját követően három plenáris előadásra került sor.
Hornyán Anna az Óvodai Nevelés módszertani folyóirat főszerkesztője, a gyermeki szükségletek kielégítését támogató rugalmas napirend jelentőségéről, annak gyakorlati megvalósításáról adott átfogó képet.
Orgoványi Anikó a Zöld Szív Ifjúsági Természetvédő Mozgalom alapítója, alkotó pedagógus, előadásában „Természetpedagógia” című előadásában a zöld szív pedagógiai programról nyújtott átfogó képet, személetformálással fűszerezve. Az állatasszisztált drámapedagógiát Csernák Enikő óvodapedagógus, drámapedagógus és Tóth Eszter – kutyahabilitációs tréner Kongo kutya közreműködésével mutatták be, a Kapocs program kidolgozói, olyan gyakorlati fogásokkal, amelyek több területen nyújthatnak segítséget, és alternatív megközelítést a pedagógusok számára. A Zöld Óvodák Kritériumrendszeréről, és a Zöld Óvodai pályázatok lehetőségéről Palyafári Fruzsina GFE Szarvasi Gyakorlóintézményének szakvezető óvodapedagógusa tartott összefoglaló előadást, támogatva a még ilyen címmel nem rendelkező Békés vármegyei óvodákat a pályázati lehetőségek kihasználására. Az egyetem gyakorlóintézménye széleskörű módszertani támogatást nyújt a térség óvodái számára, és gyakorlati tanácsokkal is segíti az eredményes pályázatok megírását.
Bajomi-Nagy Éva
intézményegység-vezető