Hatodik alkalommal került megrendezésre a Gál Ferenc Egyetem Szarvasi Gyakorlóintézményének és együttműködő partnereinek; a Gál Ferenc Egyetem Pedagógiai Karának és az Oktatási Hivatal Békéscsabai Pedagógiai Oktatási Központjának szervezésében a 2024. november 13-án megrendezésre kerülő Kárpát-medencei Pedagógiai Konferencia és Módszertani Napok. A program megvalósítását az Energiaügyi Minisztérium támogatta. A konferencia fővédnökei Prof. Dr. Dux László a Gál Ferenc Egyetem rektora, egyetemi tanár, és Hodálik Pál, Szarvas város polgármestere.
A konferencia és módszertani szakmai nap programja hibrid módon került megszervezésre. A külhoni magyar pedagógusok, az egyetem levelező tagozatos hallgatói és az érdeklődők számára online biztosította a rendezvény a konferencia részvételt, a bemutató foglalkozások, és az ahhoz kapcsolódó elemző órák elérhetőségét.
A teltházas konferenciatérben Timkó János színművész és Szemerédi Bernadett színművésznő lélekemelő éneke nyitotta meg az ünnepi programsorozatot, és immár hatodik éve csendült fel a Kárpát-medence középpontjában a konferencia és módszertani napok összekovácsoló dallama.
A konferencia résztvevőit, a mintegy háromszázötven fő regisztrált pedagógust az élő és online térben a Gál Ferenc Egyetem rektora köszöntötte. Prof. Dr. Dux László a pedagógia gyakorlatának korszerűségét és a pedagógusképzés társadalmi felelősségét emelte ki, illetve a Szarvason folyó pedagógusképzés intézményeinek, a Gyakorlóintézmény és Pedagógiai Kar munkáját, elhivatottságát, szolgálatát méltatta, elismeréssel szólva arról. A külhoni magyar pedagógus közösségeket külön is köszöntötte a konferencia fővédnökeként és az egyetem vezetőjeként, közös alkotói cselekvésre hívva minden résztvevőt.
Hodálik Pál, Szarvas város polgármestere, aki nemcsak hivatali szerepében, de pedagógusi, nevelői azonosulással érzékeltette a mindennapok szakmai és emberi kihívásait, és azt az erőfeszítést, hozzáadott értéket, amit ez a hivatásgyakorlás megkövetel. Köszöntötte az ünneplő házigazdákat, és örömét fejezte ki, hogy Szarvas város büszke lehet az itt folyó pedagógusképzésre, az egyetemi kar és a Gyakorlóintézmény köznevelési és felsőoktatási feladatellátására. A történelmi Magyarország mértani közepéről külön is köszöntötte a külhoni pedagógusokat, és lelki megerősítést is kívánt a mindennapokhoz.
Bíró Gyula főigazgató, c. e. docens köszöntőjében elmondta, hogy ez az alkalom többek együtt rezdülése, együtt szívdobbanása, így a társszervező Pedagógiai Kar, az Oktatási Hivatal Békéscsabai Pedagógiai Oktatási Központja, mint a bázisintézményi programok szervezője, és a programot támogató Energiaügyi Minisztérium mind része a Magyar Tudomány Ünnepe intézményi programjainak, és mutatja a szarvasi campus elhívottságát és elhivatottságát a társadalmi szolgálat ügyében. Köszöntőjében méltatta a Kar előző napi nyitórendezvényét, ahol Dr. Lipcsei Imre tanszékvezető főiskolai tanár, Szarka Péter főiskolai docens, Bobné Chlebik Márta ny. adjunktus, Dr. Lestyán Erzsébet egyetemi docens, és Mányi Zsolt levelező tagozatos tanító hallgató élményt adó előadásait és a hallgatói kórus lelket melegítő ünnepi program nyitányát, Aradi Zsolt vezényletével. Az ez évi programsorozat különleges, hiszen hatvanöt éves az óvóképzés Szarvason, negyvenöt éves a Gyakorlóintézmény és tizenöt éves a csecsemő- és kisgyermeknevelő képzés. Születésnapi programsorozat az idei…- fogalmazott. A konferencia résztvevői számára külön ajánlotta a Kar Diskurzus tudományos folyóiratának új kötetét, és a Gyakorlóintézmény által megjelentetett új módszertani kötetet, amely szintén novemberben jelenik meg. Hangsúlyozta, ez a program több, mint egy pedagógiai konferencia és módszertani nap, ez a nap minden évben a külhoni és anyaországi pedagógus közösségek „szakmai összekacsintása”, összekapcsolódása, a magyar-magyar kapcsolatok erősítése, és a szakmai, pedagógiai irányvonalak megerősítése, horizontális tudásmegosztás.
A konferencia programja kiemelten foglalkozott az óvodapedagógia és kisiskolás kor pedagógiájának aktualitásaival. Meghívott előadói, partner egyetemek elismert szakemberei, a terület országosan ismert és elismert oktatói voltak.
Plenáris előadásokra két felvonásban került sor; a programot nyitóelőadóként indította, Dr. Pálfi Sándor tanszékvezető főiskolai tanár, dékáni referens, a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Karának oktatója, aki Prioritások a pedagógiában… reflexiókkal című előadásában a kritikus pontok mellett az értékek megerősítését és a nem működő „örökségek” lebontását hangsúlyozta.
A második plenáris blokkban Bocsiné Percze Andrea az Egri Óvodák–Kertvárosi Óvodák igazgatója, és mint egyetemünk egykori hallgatója tartott előadást az óvodapedagógia új kihívásairól, a külső világ tevékeny megismerésének fókuszba állításával. A plenáris program zárásaként Pártai Lucia meteorológus Klíma és klímajelenségek címmel tartott rendkívül izgalmas tudománynépszerűsítő előadást, ahol többek között azt is megtudhatták a résztvevők, hogy az elkövetkező napokban várható-e havazás Szarvason … Ezt most nem áruljuk el, de egy biztos, Lucia Franciaországba távozott az előadás után.
A plenáris előadásokat követően három óvodai bemutató foglalkozást és három iskolai bemutató órát tekinthettek meg a résztvevők a hozzá kapcsolódó workshopokkal, az intézmény szakvezető óvodapedagógusainak és vezetőtanáraink szakmai irányításával. A gyakorlóóvodai intézményegységben Fabóné Nagy Andrea szakvezető óvodapedagógus, szaktanácsadó vezetésével „Órák kérdése: időutazás óráról órára” – projektpedagógia a gyakorlatban, Demjénné Jónás Klára szakvezető óvodapedagógus, szaktanácsadó „Közlekedj, kalandozz, okosodj!” a fenntarthatóság pedagógiája a gyakorlatban, és ökológiai lábnyom – „Egyre jobban szorít a cipő…” Horváth Aranka szakvezető óvodapedagógus vezetésével. A gyakorlóiskolai intézményegységben bemutató órát tartott Aszódi Márta vezetőpedagógus, „Ősz-idő” címmel a második „a” osztályban, Roszik Melinda vezetőpedagógus „Tegyél jót és egyél jól” a harmadik „a” osztályban, és „Zöld jövő” címmel Szironyné Zsabka Edit vezetőtanár a hatodik osztályban.
A konferencia és szakmai nap kötetlen szakmai beszélgetéssel és szendvicsebéddel zárult.
A program valóban a tudomány tanácsadása kívánt lenni a társadalom szolgálatában, és ezt a vállalt feladatát – az „érzelmi fűszerezéssel”- teljesítette is.
A programsorozat a „zenés őszi esték” koncert programmal folytatódik november 14-én a Körömvirág együttessel.
Sz.Zs.