Ma Márk névnapja van, holnap Ervin napja lesz.

Mai dátum: 2024 április 25.

A A A

A Gál Ferenc Főiskola Szarvasi Gyakorló Általános Iskola 7. évfolyamos tanulói a HATÁRTALANUL! program keretében meghirdetett „Tanulmányi kirándulás hetedikeseknek” című pályázaton elnyert 1.909.090 Ft állami támogatásnak köszönhetően erdélyi tanulmányi kiránduláson vehettek részt.

2019. május 06-án vette kezdetét 5 napos kirándulásunk, melynek során számos új ismerettel és rengeteg felejthetetlen élménnyel gazdagodtunk valamennyien. Megismerkedhettünk Erdély történelmével, kulturális hagyományaival, gyönyörködhettünk csodálatos természeti értékeiben, valamint bepillantást nyerhettünk a határon túli magyarság életébe. Kirándulásunk során megtekintettük Nagyváradon a Püspöki székesegyházban a Szent Lászó-hermát, majd az Ady Endre Emlékmúzeumot. Koszorút helyeztünk el a költő szobránál, ahol az idegenvezetőnk elszavalt nekünk egy verset, tisztelegve Ady nagysága előtt. Kolozsváron a városnézés során felkerestük Mátyás király szülőházát és szobrát valamint a Szent Mihály-templomot. Tordán, a sóbánya hatalmas földalatti termeiben előadást hallgattunk meg a só összetételéről, élettani hatásairól és megismerhettük a kitermelés folyamatát. Szovátán a Medve-tó keletkezéséről, a víz összetételéről, gyógyhatásairól tudhattunk meg érdekességeket. Farkaslakán Tamási Áronra emlékeztünk az író síremlékénél, egy tanuló felolvasott egy részletet Ábel Amerikában című művéből.

Ellátogattunk Szarvas város testvértelepülésére, Szentegyházára, ahol a Tamási Áron Általános Iskola pedagógusai és tanulói nagy szeretettel fogadtak bennünket. Itt az intézmény igazgatónőjének előadásában megismerkedhettünk a város és az iskola történetével, a diákok mindennapjaival, akik egy megható dalban énekelték el, mit is jelent számukra a magyarság. Az iskola néprajzi, valamint kismesterségek gyűjteményének megtekintése után a fiúk foci meccsen mérkőzhettek meg egymással.

A kirándulás egyik leginkább várt és talán legszebb programja, a Madarasi-Hargitára, a székelyek szent hegyére történő utazás, melyet egy darabon traktor vontatta szekerekkel, majd hóban gyalogolva tettünk meg. A csúcson a szemünk elé táruló lélegzetelállító látvány feledtette az odáig vezető út fáradalmait és valamennyien lenyűgözve csodáltuk a lábaink elé terülő tájat.

Korondon egy fazekasmester műhelyében megismerkedtünk a híres kerámiák készítésének folyamatával. Ellátogattunk Csíksomlyóra, a Kárpát-medence legismertebb zarándokhelyére és a kegytemplomban megtekintettük a világ egyik legnagyobb méretű kegyszobrát, a csodatévő Mária-szobrot.

A Keleti-Kárpátok legszebb és leghosszabb szurdokvölgyében, a Békás-szorosban tett séta után a közeli Gyilkos-tóhoz utaztunk, és a kialakulásának megismerése után azt is megtudhattuk, milyen legendához fűződik az elnevezése.

A kirándulás rendkívül tartalmas 5 napja alatt rengeteg élménnyel és új ismerettel gazdagodtunk valamennyien és kívánjuk, hogy minél többen részesei lehessenek egy ilyen fantasztikus kirándulásnak.

Gulyásné Dékán Klára programvezető